Swarovski

Swarovski je rakouská společnost, která se zaměřuje na výrobu křišťálového skla a sídlí v městě Wattens.
Společnost je rozdělena do tří hlavních průmyslových oblastí: Swarovski Crystal Business, která vyrábí především křišťálové sklo a příslušenství, Swarovski Optik, která produkuje optické přístroje jako jsou dalekohledy, puškohledy a teleskopy, a Tyrolit, která je výrobcem nástrojů pro broušení, řezání a vrtání, jakož i dodavatelem nástrojů a strojů.

Dlouhé tradici a nekompromisní kvalitě přístrojů Swarovski Optik důvěřují zkušení lovci, pozorovatelé přírody a ptactva, i lidé, kteří chtějí své cestovní a volnočasové aktivity změnit na nezapomenutelné zážitky s individuálním zorným úhlem díky teleoptice vysoké kvality. S dalekohledy Swarovski Optik se každý okamžik stává zážitkem. Naše technika umožňuje překonat vaše dosavadní hranice a otevírá nové dimenze v pozorování. U všech dalekohledů jsou stanovena nejvyšší měřítka pro optiku a design. Pro momenty beroucí dech v brilantní optice a perfektní ostrosti. V paletě výrobků naleznete s jistotou ideálního partnera pro své speciální požadavky. Ústředí Swarovski Optik se nachází ve městě Absam.

Zakladatelem firmy Swarovski Optik je pan Wilhelm Swarovski, nadšený milovník přírody a obdivovatel majestátných jestřábů, které se vyznačují extrémně ostrým zrakem. Úctu k tomuto dravcovi projevil tím, že jeho siluetu zvolil jako logo své značky.

SPORTOVNÍ A TURISTICKÁ OPTIKA

Všechny dalekohledy jsou dělány s nejvyšší precizností. Každý dalekohled má svůj účel a využití. Všechny produkty Swarovski Optik jsou navrženy a zhotoveny tak, aby se dali použít i v externích podmínkách chladu, horka nebo deště. Vlajkovou lodí mezi dalekohledy je dalekohled Swarovski El Range, který je speciálně určen pro lov v horách. 

Teleskopy Swarovski slouží k pozorování zvěře na velkou vzdálenost. 

HISTORIE

1862
Historie společnosti Swarovski začala roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, poblíž Jablonce nad Nisou. Zde se tohoto roku narodil Daniel Swarovski, který se vyučil uměleckým pasířem u albrechtické firmy Gebrüder Feix. Zástupci firmy vyslali mladého Daniela Swarovského do Vídně, kde se výrobou bižuterie zabývalo několik mistrů. Swarovski od nich převzal zkušenosti a technické znalosti pro výrobu šperků. Na technické výstavě ve Vídni se Swarovski setkal s Františkem Křižíkem, který tam instaloval elektrické osvětlení. To byla pro Daniela Swarovského inspirace a začal tak vyvíjet stroj na broušení šatonů poháněný elektrickou energií.

1892
V roce 1892 nechal Swarovski svůj stroj patentovat a začal s vlastní výrobou. Pro získání potřebného kapitálu do výroby vložil finance jeho zákazník z Francie Armand Kosmann. Swarovski se přesouvá do rakouského města Wattens, poblíž Innsbrucku, kde si pronajímá bývalé továrny. Zde je vybudována vlastní vodní elektrárna na řece Inn, která je svým průtokem schopna hnát generátor potřebný pro výrobu elektrické energie.

1885
V roce 1895 Swarovski zakládá vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie, která se velmi brzo prosazuje na trhu, zejména díky výrobě šatonů. Společnost vyváží šperky do Německa, USA a Velké Británie.

1900
V roce 1900 firma kupuje pronajatou továrnu a vyvíjí úsilí o získání vlastní sklárny, aby byla soběstačná z hlediska dodávek surového skleněného materiálu, který se dováží z Jablonecka.

1913
V roce 1913 se společnost stává soběstačnou i v dodávkách materiálu.

Současnost

Swarovski vyrábí širokou paletu křišťálových komponentů SWAROVSKI ELEMENTS (Swarovski components), které slouží mnoha návrhářům šperků a oděvů. Jsou používány i ke zdobení různých módních doplňků, ale i mobilních telefonů, notebooků (laptopů), užitných výrobků ze skla (pohárů, sklenic), symbolů značek (např. výrobců automobilů jako Mercedes, BMW, VW, Audi a dalších). Většina výrobců tohoto originálního designu na českém trhu funguje na principu zakázkové výroby, realizované ručně.